Spoznajte chute mikrozeleniny — 5 druhov, ktoré musíte ochutnať
Hľadáte spôsob ako si dopriať čerstvé vitamíny aj počas zimných mesiacov? Mikrozelenina je skvelou možnosťou, ako si jednoducho a rýchlo dopestovať mladé rastlinky plné vitamínov. Ešte ste ich nechutnali? V nasledujúcich odsekoch sme si pre vás pripravili prehľad piatich z nich, ktoré sa vám iste oplatí ochutnať.
Mikrozelenina vs nakličovanie, aký je rozdiel?
Pokiaľ ste sa s pojmom mikrozelenina ešte nestretli, ide o drobné výhonky zeleniny alebo byliniek, ktoré sa konzumujú tesne po objavení prvých pravých lístkov. Veľa ľudí si ich mýli s klíčkami a nakličovaním. Niet sa čomu čudovať, ide o veľmi podobný proces. Rozdiel spočíva v tom, že pri nakličovaní sa konzumujú samotné klíčky ešte predtým, ako narastú pravé listy.
Pestovanie mikrozeleniny je pritom veľmi jednoduché a zvládne ho takmer každý. Dôležité je však mať vhodné semienka, špeciálne určené na pestovanie mikrozeleniny. Celý proces trvá 5 až 45 dní, v závislosti od druhu. Ak sa chcete dozvedieť viac o tom, ako presne postupovať, prečítajte si náš druhý článok tu.
Žerucha
Najčastejšie pestovaným druhom mikrozeleniny je žerucha. Ide o drobnú bylinku nabitú vitamínmi a minerálmi. Spomenúť môžeme, napríklad, vitamín A, C, E, B a minerály vápnik, draslík a železo. Konzumácia žeruchy priaznivo pôsobí na trávenie, chráni bunky pred oxidačným stresom, pomáha predchádzať rakovine a podporuje imunitu. Okrem toho posilňuje zdravie očí a kostí. Žerucha má jemne štipľavú chuť, podobnú reďkovke. Je skvelá do šalátov, nátierok a na dozdobenie rôznych jedál. Vynikajúca je nasekaná nadrobno na opečenom chlebíku s maslom. Neodporúčame ju pridávať do varenia, tepelným spracovaním stráca všetky vitamíny.
Pestovanie žeruchy je veľmi jednoduché a na drobné bylinky sa môžete tešiť už behom 3 až 6 dní. Potrebovať budete len dostatok svetla a vlahy. Pestovať ju môžete v nádobe s trochou zeminy alebo len na vate.
Lucerna siata
Lucerna siata je rastlina, ktorá pochádza z Ázie. V plnej forme je vynikajúca ako zelené hnojenie alebo krmivo pre hospodárske zvieratá. Lucerna, alebo inak alfalfa, v podobe mikrozeleniny predstavuje nutričnú bombu pre vaše telo. Je plná vitamínov a minerálov, ktoré majú priaznivý vplyv na zdravie. Pomáha znižovať cholesterol, je významným antioxidantom a bojuje proti rakovine. Podporuje a ochraňuje trávenie, má priaznivý účinok aj na žalúdočné vredy.
Alfalfa pestovaná ako mikrozelenina má jemnú sladkastú chuť a chrumkavé lístky. Je skvelým vylepšením rôznych šalátov a dodá výnimočnú chuť obloženým chlebíkom či bagetám. Fantázii sa však medze nekladú, čerstvá lucerna poslúži ako vylepšenie takmer akéhokoľvek jedla. Vypestovať si ju bez problémov môžete aj doma, podobne ako ostatné druhy mikrozeleniny.
Mikrobrokolica
Brokolica vypestovaná behom niekoľkých dní doma na parapete? Áno, aj to sa dá. Mikrobrokolica predstavuje mladé rastlinky brokolice, ktoré sú nabité zdraviu prospešnými látkami. Spomenúť môžeme vitamín A, B, E, C a minerály vápnik, železo, meď či horčík. V porovnaní s dospelou rastlinou ich dokonca obsahuje niekoľkonásobne viac. Mikrobrokolica má priaznivý vplyv na kardiovaskulárny systém, funkciu mozgu a spomaľuje starnutie. Obsahuje látku sulforafán, ktorá bojuje proti vzniku rakoviny.
Mikrobrokolica má jemne korenistú, ale nie horkú, chuť. Je skvelá do rôznych šalátov, obložených chlebíkov alebo bagiet. Skvele doplní jedlá s vajíčkami, ku ktorým sa pridáva až tesne pred servírovaním. Na jej chutné lístky sa môžete tešiť najskôr po 14 dňoch od zasadenia.
Hrach
Mladé výhonky hrachu sú nabité výživnými látkami. Obsahujú minerály, ako sú vápnik, draslík, železo a fosfor. Nechýbajú ani vitamíny, a to najmä vitamín C, A, B a K. Okrem toho sú bohaté na rastlinné bielkoviny. Hrach pestovaný ako mikrozelenina má príjemnú sladkastú chuť, podobne ako dospelý hrášok. Je skvelý ako príloha a na dozdobenie rôznych jedál, napríklad, rizota a duseného alebo pečeného mäsa. Vynikajúco doplní každý šalátový mix a jeho chrumkavé lístky sú veľmi chutné na opečenom chlebíku s maslom.
Reďkovka
Malinké rastlinky reďkovky majú výraznú korenistú chuť, rovnako, ako klasická reďkovka. Predstavujú preto skvelé oživenie každého jedálnička. Výborne sa hodia do rôznych šalátových mixov, na chlebík s maslom či do bagety. Poslúžia ako príloha k hotovému jedlu alebo ako súčasť obľúbenej nátierky. Vlastné rastliny mikroreďkovky si pritom môžete dopestovať už behom dvoch týždňov.
Reďkovka ako mikrozelenina však nie je nabitá len chuťou, ale aj množstvom vitamínov a minerálnych látok. Jej jedinečné zloženie podporuje imunitu, zdravie a silu kostí a bojuje proti vzniku rakoviny. Vysoký obsah vlákniny pomáha udržiavať zdravé trávenie. Mikroreďkovka je nízko kalorická, čo z nej robí skvelú potravinu pri chudnutí.